Deniz araçlarında, özellikle süper yatlarda vibro akustik analiz çalışmalarına başladığımızı duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Çok yakın bir zamanda bu çalışmalarımızı uluslararası şirketler ile aynı ve hatta daha ileri düzeyde yapmayı hedefliyoruz.

Ülkemizde, bu alanda oluşan ihtiyaçları hızlı ve daha ekonomik çözümler ile sunacağız.

Kişisel kullanım için tasarlanan teknelerde standartların getirdiği şartların yanında, tekne sahiplerinin konforu ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda, teknenin termal, akustik ve titreşim özellikleri bir arada toplam konfora önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Belirtilen bu 3 özellik birbiri ile paralel çalışmakta ve bir arada iyileştirilmesi mümkün olmaktadır. Ancak iyileştirmenin sınırlarının belirlenmesi de, uygulamanın kendisi kadar önemlidir. Standartlarca verilmiş genel geçer değerler, son müşterinin beklentilerini her zaman karşılamamaktadır.

Müşteri beklentileri ise ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla, ürün geliştirme çalışmalarının ilk adımı farklı noktalardaki hedeflerin net olarak belirlenmesidir. Hedef değerler, daha önce tamamlanmış ve güzel geri bildirim almış projelerden de gelebilir, rakip ürünlerin değerlendirme sonuçları da objektif (test veya ölçüm sonuçları) ya da sübjektif (müşterilerin dileklerini yerine getirmesi) olarak kullanılabilir.

Metrik seviyelerin yanı sıra, normal çalışma şartları altında bulunmaması gereken bazı katkılar olabilir. Örnek olarak; gürültü veya titreşim dişli sistemi kaynaklı ise, genellikle hem yapısal hem de havasal bileşeni olmaktadır. Ayrıca, sıklıkla yapısaldan havaya geçiş frekanslarında karşımıza çıkmaktadır. Bu bölgede titreşim önlemleri ve/veya akustik paket önlemleri genellikle çok verimli çalışmadığından, problemin kaynakta giderilmesi gerekli olabilir.